Gynekologická sůl - sůl pro ženy

Obchodní podmínky Sdílet na Facebooku

Vynikající pomocník v boji s infekcemi a záněty, pomáhá s vaginální mykózou a bakteriální vaginózou. Ulevuje otokům a bolestem hráze po porodu, hojí poporodní hemeroidy.

Více o gynekologické soli

Vaše potíže

Kvasinková onemocnění – kvasinková infekce - vaginální mykoza

Vaginální mykóza,  známá jako kvasinková infekce, či kandidóza, potrápí alespoň jednou za život nejednu ženu a je také nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Ženy se ní setkávají v různých etapách svého života počínaje dětstvím, přes reprodukční věk až po menopauzu. Často se prvně objeví i v období těhotenství a může být zdrojem porodního poranění. Nepříjemný problém ženu na čas vyřadí, zejména při těžším projevu nemoci,  z běžného i společenského života. Nejhorší na tomto onemocnění je, že se rádo vrací.

Příznaky infekce

 • intenzivní svědění zevních rodidel
 • zarudnutí pochvy a zevních rodidel
 • pálení v pochvě
 • bílý, tvarohovitý výtok z pochvy který může připomínat sražené mléko se zápachem po kvasnicích, ale i bez zápachu
 • otok rodidel
 • pálení a řezání při močení
 • bolest při pohlavním styku

Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být různé. Rozpoznání proto není úplně jednoduché a také dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem. Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní.

Vaginální mykózu nejčastěji způsobuje Candida albicans

Kvasinková onemocnění způsobuje nejčastěji mikroorganismus nazývaný “ candida albicans“. Pojmenování pochází z latiny a přeloženo znamená „bílá, bělající se“.  Tato kvasinka je v lidském organismu běžná, běžně obývá střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen a za normálních podmínek žije v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. Naruší-li se ale rovnováha mezi ní a jinými bakteriemi, pomnoží se a oslabí naši imunitu, což způsobí infekci.
Kvasinkové onemocnění pochvy bývá nejčastější
Problémem u této bakterie je, že ji vyhovuje vlhké a teplé prostředí, jaké je právě v pochvě.
V ženské pochvě je běžně vyvážená mikrobiální flóra, která vytváří kyselé prostředí a zajišťuje tak přemnožení jiných druhů bakterií.
Pokud však dojde z nějakého důvodu k onomu narušení přirozené mikroflóry, kvasinky se přemnoží, jejich počet obrovsky narůstá a výsledkem je nepříjemná poševní kvasinková infekce. Rozvoj infekce závisí na obranných schopnostech ženy a na způsobu a průběhu léčby i vhodných a dodržovaných doporučeních. Bakterie Candida není však jediná svého druhu, je jich mnohem více a ty mohou infekci způsobit také. Nabourají přirozené kyselé PH a způsobí tak zarudnutí a zduření vaginální sliznice.

Léto a koupání aneb co napomáhá k rozvoji a k přemnožení kvasinek.

Léto je časem slunění, cestování a pobytu v zahraničí, časem vodních radovánek. Potěšení z těchto aktivit bývá bohužel provázeno častějším výskytem gynekologických problémů. Právě v tomto období lze zvýšit svou ochranu proti kvasinkovým infekcím. K přemnožení kvasinek přispívá horko, dlouhé cestování, neprodyšné oblečení a koupání v bazénech nebo stojatých vodách.
Rizikový je zejména "pobyt" v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. 
Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí, se vzrůstající teplotou se v pochvě přemnožují a letní mykóza je tu. U bazénu s chlorovanou vodou vysoký obsah chloru narušuje přirozené pH pochvy.

 • Nepobývejte v mokrých plavkách
 • Po každé koupeli se pečlivě osušte
 • Užijte preventivní Gynekologickou koupel

Gynekologická sůl DERMAPRO působí antisepticky a dezinfekčně, úspěšně ničí mikroorganismy, zejména kvasinky Candida, narovnává pH vaginální sliznice.

Čeho se dále vyvarovat

 • nadměrná konzumace sladkostí (více než dvakrát týdně)
 • nevyvážená strava
 • používání parfémovaných nevhodných přípravků (sprejů, sprchových gelů, mýdel)
 • nošení těsného neprodyšného spodního prádla z umělých vláken
 • všechny druhy oděvů, ve kterých se můžete zapařit
 • delší používání poševních tampónů a vložek
 • špatná nebo naopak nadměrná hygiena
 • nehygienický pohlavní styk
 • přímé zanesení infekce
 • hormonální změny (antikoncepce, těhotenství)
 • antibiotika (zvláště penicilinové preparáty)
 • oslabený imunitní systém
 • stres 

Prevence

Oblečení, spodní prádlo, péče o oblečení

 1. noste pouze bavlněné spodní prádlo
 2. pokud je to možné, nenoste kalhoty, ve kterých se snadno zapaříte (hlavně v létě)
 3. nenoste těsné oblečení, zejména při menstruaci
 4. věnujte zvýšenou péči spodnímu prádlu–  běheme akutních potíží je vhodnější klasické "vyvařování" spodního prádla (při bodu varu)

Koupání a koupele

 1. po každém koupání se pečlivě osušte
 2. převlékejte se z mokrých plavek - mokré plavky prospívají kvasinkám, které vaginální mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte
 3. nepoužívejte parfémované pěny do koupel, mýdla, sprochové gely
 4. používejte pouze přípravky určené a vhodné pro intimní hygienu, nebo pouze vlažnou vodu

POZOR! Při koupání ve vodních nádržích, rybnících a koupalištích se znečištěnou vodou není zárukou použití tamponu jako prevence. Tampon může přenést nečistoty do pochvy.

Hygiena, sex, intimní potřeby

 1. po použití toalety se vždy utírejte od pochvy směrem dozadu ke konečníku
 2. nepoužívejte parfémované tampóny a vložky
 3. nepoužívejte barvený či parfémovaný toaletní papír
 4. omezte počet sexuálních partnerů

Dietní a režimová opatření – pohyb, strava, imunita

 1. omezte silně kořeněná jídla
 2. omezte příjem cukru
 3. dodržujte dostatečný spánek
 4. posilujte imunitu organismu
 5. snažte se vyvarovat stresu a stresových situací
 6. při dlouhodobém užívání antibiotik užívat i vitamín B6 - pyridoxin
 7. užívejte vhodné přípravky s lactobacily

Obzvláště pokud užíváte antibiotika užívejte tablety s laktobacily, které osídlují vaginální sliznici a podílí se na vzniku kyseliny mléčné, která zvyšuje kyselost vaginálního sekretu, a to je pro kvasinky nevhodné prostředí.

Základem stravy je zelenina v syrovém nebo dušená stavu.
K ostatním doporučeným potravinám patří brambory, špenát, sója, ryby, zelí, fazole, cibule, pórek, křen, česnek, sýry, vejce a citrusové plody.  Důležité je jíst mléčné výrobky - přírodní jogurty, máslo, kefíry a sýry. Vyhýbejte se vepřovému masu, tučným uzeninám, cukru, , také konzervám, bílé rýži a mouce. Během léčby je nutné více dbát na pitný režim, protože když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky. Ty následně mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu. Proto je třeba při léčbě vypít 2-3 litry vody, aby se mrtvé kvasinky vyplavily z těla. Bezkvasnicová dieta nemá žádný významný účinek, jelikož kvasnice užívané pro kynutí pečiva jsou zcela jiného typu než kvasinky vyvolávající onemocnění.

A co partner a pohlavní styk v době infekce?

Jelikož infekce je přenosná na partnery a muži mohou být nosiči infekce, (aniž se u nich infekce projeví) je důležité pokud je žena léčena pro kvasinkovou infekci, že by měl být léčen i její sexuální partner. Často právě partneři žen, které trpí častými opakovanými mykózami, jsou ve většině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků
Po dobu léčby by nemělo docházet k pohlavnímu styku, nebo po dobu léčby používat kondom.
Lékaři gynekologové dnes již praktikují osvědčené postupy a doporučení pro vyšetření u obou partnerů (vyšetření partnerky odběrem kultivace z pochvy, vyšetření moči u partnera, návštěva zubního lékaře k vyloučení focusu(místa) opakované infekce, stěry z krku u obou partnerů k vyloučení infekce).

Informace, uvedená doporučení a rady jsou čerpány z odborných studií a odborných zdrojů - lékařů specialistů, gynekologických ordinací. I na základě zkušeností žen, pacientek, s těmito nemocemi.
Tyto informace vám mohou napomoci v zorientování se v dané problematice, v možné terapii daných potíží, případně i zmírnit průběh onemocnění anebo alespoň omezit doprovodné projevy nemoci.
Též informují o možnosti důležité prevence a opatření pro snížení rizika opakování infekcí.
Vaše potíže a závažnější problémy je nutno vždy konzultovat s lékařem.